Jak zbudować kompostownik

budowa kompostownika

Dzień dobry

Dzisiejszy post będzie o tym jak można niewielkim kosztem zbudować sobie fajny kompostownik. Wkrótce będzie cały post o kompostowaniu, teraz tylko kilka słów o tym.

Kompost nazywany jest czarnym złotem ogrodnika. Rzeczywiście, trudno przecenić jego wartość. Szczególnie biorąc pod uwagę różnicę między tym, co inwestujemy, a tym, co otrzymujemy. Fura resztek, która normalnie byłaby zmarnowana, przekształca się w wysoko wartościowy pokarm dla roślin. Praktycznie zerowa wartość inwestycji, a zwrot z inwestycji ogromny, dlatego każdy powinien znaleźć miejsce na kompostownik w swoim ogrodzie lub na działce. Na działkach wchodzących w skład Rodzinnych Ogrodów Działkowych jest to wręcz element obowiązkowy. (§42 „Działka musi być wyposażona w kompostownik. Kompostownik oraz zamknięte pojemniki z nawozami płynnymi należy umieszczać w zacienionej części działki, w miejscu mniej widocznym, w odległości co najmniej 1 m od granic działki”)

kompost

Jest jednak jeszcze inny aspekt tej sprawy. Kompostownik nie jest raczej elementem szczególnie zdobiącym nasz ogród. Stercie rozkładających się resztek daleko do szczytu elegancji. W związku z tym, lepiej zaplanować mu miejsce na uboczu ogrodu. Ale to nie wszystko, co możemy zrobić. Możemy także postarać się, aby widok naszych resztek nie był taki spektakularny i pomyśleć jak można je obudować. Taka ?zagroda? z pewnością pomoże utrzymać w ryzach i nada formę kompostownikowi. A jeśli się trochę postaramy, może nawet nieźle wyglądać. W sprzedaży są oczywiście dostępne najróżniejsze pojemniki na kompost, mniej lub bardziej zabudowane, z różnych materiałów i różnych rozmiarów. Ale, jak ustaliliśmy na początku ? chcemy, aby inwestycja była zerowa. A przynajmniej zerowa z finansowego punktu widzenia. Samo nic się nie zrobi, więc jeśli chcemy mieć fajny kompostownik, trzeba będzie włożyć w niego trochę pracy. Ale spokojnie, nie bardzo dużo. Nie budujemy przecież zagrody dla koni. Oto jak powstawał mój kompostownik i jak wygląda efekt końcowy.

Optymalne wymiary kompostownika to: 1,2-1,5m wysokości; 1,2-1,6m średnicy, jeśli kompostownik jest zbudowany na planie koła lub 1,2m-1,5m jeśli budujemy na planie czworokąta. Taka wielkość najlepiej wspomaga procesy przemiany materii organicznej w kompost.

Podstawowymi jednostkami mojego kompostownika są drewniane palety. Ale nie takie duże, standardowe euro palety. Te są mniejsze, mają wymiary: 0,8m x 0,8m. Skąd można zdobyć takie palety? Ja dostałam swoje od zaprzyjaźnionej stacji benzynowej. Część towarów dostarczana jest na takich właśnie paletach. Nie są one zwrotne, więc stacja nic nie traci jeśli je komus podaruje. Na pewno wiele sklepów dostaje część towarów na takich mniejszych paletach. Widuję je przede wszystkim w pobliżu kas, gdzie różne promocyjne towary są wystawione w nadziei, że dodamy je jeszcze w ostatniej chwili do swoich zakupów. Może oni również palety wyrzucają. Warto zapytać. Palety drewniane są też używane do transportu różnych rodzajów materiałów budowlanych, więc jeśli gdzieś w pobliżu Was budowany jest dom, supermarket, czy choćby nowy chodnik, jest to także potencjalna okazja do zdobycia drewnianych palet. 

drewniane palety

Mój kompostownik będzie zbudowany z pięciu palet: dłuższy bok szerokości dwóch palet, krótszy bok – jednej palety. Przy czym z przodu na dłuższym boku będzie tylko jedna paleta, aby można było łatwiej wybrać zawartość, kiedy kompost będzie już gotowy. Palety łączymy za pomocą śrub, można wcześniej ponawiercać otwory, wtedy łatwiej wkręca się śruby, ale nie jest to konieczne. Deski są dosyć miękkie. Do połączenia palet na dłuższym boku wykorzystana została dodatkowa listewka. Podoba mi się takie rozwiązanie:

gotowy kompostownik

 

Proces budowania na filmiku: