Planowanie nasadzeń – geometria w warzywniku

http://removeandreplace.com/2014/04/06/how-to-build-a-square-foot-garden/

Mam już gotowe grządki, wypełnione wciąż rozkładającymi się liśćmi, które stopniowo będą uwalniać składniki odżywcze. Grządki wysypane są nową ziemią ogrodową, która nie powinna zawierać żadnych chwastów. Czas przystąpić do planowania tego co, gdzie i kiedy będzie rosło. Jest to niewątpliwie znacznie przyjemniejsza czynność niż kopanie i wywożenie darni. Przynamniej dla mnie 🙂

We wpisie Budowa grządek mogliście przeczytać jak mój warzywnik powstawał. Teraz parę słów o tym, co i gdzie będzie w nim rosło. Zapraszam.

Tradycyjnie siejemy nasiona i uprawiamy warzywa w rządkach. Instrukcje wysiewu podawane na opakowaniach podają w jakiej odległości należy sadzić rośliny obok siebie i jakie utrzymać odległości pomiędzy poszczególnymi rzędami. Jest to oczywiście uzależnione od wielkości roślin. Posadzone zbyt blisko, zacieniają się wzajemnie, konkurują o składniki mineralne, a w efekcie gorzej rosną. Taka tradycyjna metoda ma jednak swoje wady. Ziemia pomiędzy rzędami niejako się marnuje, jest odsłonięta, więc szybciej wysycha i dodatkowo stanowi doskonałą przestrzeń dla rozwoju chwastów.

Na zachodzie stała się ostatnio popularna, wymyślona w latach 70, metoda nazwana Square Foot Gardening. W skrócie SFG. Została ona opisana w książce pod takim samym tytułem. Autorem jest Mel Bartholomew. Książka ta nie jest niestety dostępna w języku polskim, ale w Internecie krąży wiele opracowań stworzonych przez ogrodników, którzy używają tej metody w praktyce.

Na swojej stronie internetowej, autor chwali się, że w porównaniu z tradycyjną uprawą w rzędach, ta metoda zużywa:

  • 50% kosztów
  • 20% powierzchni
  • 10% wody
  • 5% nasion
  • 2% pracy

Wygląda kusząco 🙂

TEORIA

PROJEKTOWANIE:

Według założeń tej metody grządki dzielimy na kwadratowe sekcje o boku długości jednej stopy. Czyli około 30cm. Każda taka ?kwatera? jest dedykowana jednemu gatunkowi.

Książka podaje wytyczne ile sztuk roślin powinno rosnąc w ramach jednego kwadratu, aby zapewnić im optymalne warunki rozwoju. Dla dużych roślin ? jak pomidor ? jest to jeden egzemplarz. Dla małych ? jak marchew ? 16 sztuk. W każdej sekcji może rosnąć inny gatunek. Tym sposobem na grządce o wymiarach 1m x 1m możemy uprawiać nawet 9 różnych gatunków. Im większa różnorodność, tym lepiej. Optymalna szerokość grządki to 1,2m (4 sekcje). Pozwala to sięgnąć dowolnego miejsca na grządce bez konieczności deptania po niej. Długość możemy wybierać dowolnie, dostosowując grządkę do własnych potrzeb. Wysokie rośliny, takie jak pomidor powinny być sadzone po północnej stronie grządki, aby nie zacieniały pozostałych upraw.

Square foot gardening przykład

Źródło

GLEBA:

Ta metoda zakłada także, że grządki wypełnione są wysokiej jakości ziemią. Jeśli mamy dobrą glebę w ogrodzie ? możemy jej użyć. W przeciwnym razie lepszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego podłoża niż czekanie aż nasza gleba poprawi swoje właściwości.

RÓŻNORODNOŚĆ:

W ramach jednej grządki sadzimy jak najwięcej różnych gatunków roślin. Sprzyja to ich rozwojowi i pomaga w ochronie przed szkodnikami. Różne rośliny pobierają składniki pokarmowe w różnej ilości i z różnej głębokości. Sadzenie obok siebie roślin z różnych rodzin pomaga ograniczyć konkurencję między nimi. Przykład: głęboko wrastający korzeń marchewki będzie pobierał składniki mineralne z innej głębokości niż rosnąca obok, a korzeniąca się płytko sałata. Także szkodnikom trudniej znaleźć konkretną roślinę wśród gąszczu innych, rosnących obok. Różne rośliny chorują na różne choroby. Jeśli już zdarzy się, że jakaś roślina zachoruje, zarazie trudniej się rozprzestrzenić, gdyż obok rosną rośliny o innych właściwościach. Warto poświęcić jeden z kwadratów dla kwiatów takich jak nagietki lub nasturcje. Przyciągają one pożyteczne owady, które pomagają zapylać kwiaty warzyw, a także odstraszają szkodniki.

DODATKOWE KORZYŚCI:

Metoda pozwala na oszczędność nasion. Do każdego otworu wsypujemy 2-3 nasiona i po wykiełkowaniu, pozostawiamy najsilniejszą sadzonkę. W przypadku siania w rzędach, musimy później przerywać rośliny i odpad jest znacznie większy. Kiedy zbierzemy plon z jednego kwadratu, dorzucamy kompostu i możemy posadzić nowe rośliny. Ważne, aby cały czas coś rosło i ziemia nie była odkryta.

Poniższa tabelka przedstawia sugerowaną ilość roślin najpopularniejszych gatunków:

SFG warzywa

PRAKTYKA

Ja zdecydowałam się na następujący układ:

groszek pomidor cebula marchew marchew sałata czosnek
groszek pomidor cebula marchew marchew sałata szpinak
groszek pomidor cebula marchew marchew sałata rzodkiewka

Groszek po zbiorach zostanie zastąpiony pomidorami, a rzodkiewka szpinakiem. Można byłoby uprawiać na tej powierzchni większą ilość gatunków, ale chciałabym najpierw zobaczyć jak ta metoda się sprawuje. Wybrałam też na początek tylko kilka, do tego łatwych w uprawie gatunków, z uwagi na fakt, że jestem początkującą ogrodniczką 🙂

Na zdjęciu poniżej przykład sekcji na 9 roślin. W moim przypadku – cebula.

SFG maly

Ktoś z Was wykorzystuje takie planowanie w swoim warzywniku? Co o tym myślicie? Podzielcie się proszę przemyśleniami w komentarzach