Rzodkieweczka ? pikantna landryneczka

radishes autor tante tati CCO

Rzodkiewka to zdrowa i smaczna roślina. Zawiera dużo witaminy C oraz minerały: fosfor, wapń, magnez czy żelazo, ma ciekawy smak, a do tego jest bardzo łatwa w uprawie.

Dzisiaj krótka lekcja na temat rzodkiewki. Teoria i rezultaty uzyskane w praktyce. Zapraszam

Nie wiem czy o tym słyszeliście, ale 23 grudnia w pewnym meksykańskim miasteczku ma miejsce ciekawe święto. Wigilia wigilii Bożego Narodzenia znana jest tam jako Noc Rzodkiewek (Noche de Rabanos). Serio. Od 1897 roku, rokrocznie odbywa się tam konkurs na najlepszą rzeźbę stworzoną z rzodkiewek. Powstają prawdziwe cuda. Rzodkiewki są hodowane specjalnie na to święto, traktowane ogromną ilością nawozów chemicznych, osiągają monstrualne rozmiary i oczywiście nie nadają się do jedzenia. Do podziwiania ? jak najbardziej.

640px-Rabanos2014_068Źródło: Wikipedia. Autor: Alejandro Linares Garcia

My zadowolimy się rzodkiewkami mniejszymi, ale za to pysznymi i zdrowymi, a i małą różyczkę możemy sobie z nich czasem wystrugać 🙂

TEORIA

Termin siewu:

Marzec ? maj oraz sierpień-wrzesień.

Rzodkiewka to jedna z pierwszych roślin, które możemy wysiewać na wiosnę. Znosi niewielkie przymrozki 3-4 stopnie poniżej zera.

Z uwagi na fakt, że rzodkiewka ma stosunkowo krótki okres wegetacji, warto siać ją partiami co tydzień, aby zapewnić sobie świeże zbiory przez dluższy okres czasu.

Siew konczymy w maju. W lato panują zbyt wysokie temperatury i dzień jest zbyt długi, aby korzenie rzodkiewki mogły się dobrze rozwijać. Zamiast budować korzenie, roślina wybija kwiatostany. Ponownie można ją wysiewać od sierpnia, na zbiór jesienny

Technika siania:

Rzodkiewka bardzo szybko wschodzi. Przy uprawie rzędowej warto siać ją wzdłuż roślin, których nasiona wschodzą dłużej, jak marchew lub pietruszka. Wtedy rzodkiewka ładnie wyznacza nam rzędy, a zbiór następuje na tyle szybko, że nie zakłóca rozwoju innych roślin.

Nasiona siejemy na głębokość do 1cm.

Termin zbioru:

4-6 tygodni po wysiewie

Pielęgnacja:

Kiedy rośliny wykształcą pierwsze liście, należy je poprzerywać, tak, aby sadzonki były oddalone od siebie o kilka centymentrów. Pozwoli to na optymalny wzrost.

Ważne jest regularne, ale umiarkowane podlewanie.

Uprawa współrzędna: korzystna ? marchew, groch ogórek i sałata; niekorzystna ? pomidory oraz kapusta.

 

Zobaczmy jak to wygląda w praktyce. Uprawiamy rzodkiewkę!

 

PRAKTYKA

Wiosna w tym roku przyszła dosyć późno, a i nadal nie rozpieszcza wysokimi temperaturami.

Jednak moja cierpliwość po długiej zimie była już na wykończeniu i zaraz przy okazji pierwszej wizyty na działce w nowym sezonie postanowiłam, że muszę już ?coś? zasiać.

28 marca do ziemi trafiły nasiona groszku, marchwi, cebuli, czosnek oraz rzodkiewka właśnie. Po 40 dniach od siewu korzenie mają już wyraźne zgrubienie, ale są jeszcze bardzo małe. Pewnie z uwagi na wyjątkowo niskie temperatury, uprawa przebiega wolniej niż zakłada teoria.

Na tym filmiku możecie zobaczyć, jak rzodkiewki wyglądały 25, 40 oraz 49 (zbiory) dni po wysiewie:

W najbliższym sąsiedztwie rzodkiewka ma szpinak oraz sałatę, przy czym zakładam (albo raczej mam nadzieję), że zbiory rzodkiewki nastąpią zanim sąsiedzi będą na tyle duzi, żeby w ogóle zauważyć co rośnie obok