Czosnek – pogromca wampirów

czosnek poprawiony

Jak powszechnie wiadomo, czosnek chroni przed czarną magią i wampirami. Ale nie tylko. Dzisiaj krótka lekcja na temat czosnku. Teoria i rezultaty uzyskane w praktyce. Zapraszam.

Czosnek to w naturze roślina wieloletnia, jednak w uprawie traktowana jest jako jednoroczna lub dwuletnia. Ceniona nie tylko za swoje właściwości spożywcze, ale także lecznicze. Działa bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo, obniża ciśnienie krwi. Więcej właściwości leczniczych tutaj -> link

Teoria:

Termin sadzenia:

Najlepszy termin na sadzenie czosnku to wrzesień-październik.

Cebulki/ząbki są odporne na mróz, a dodatkowo takie zahartowanie zwiększa odporność rośliny na choroby grzybowe. Otrzymujemy również wcześniejszy plon.

Technika sadzenia:

Główkę czosnku dzieli się na pojedyncze ząbki. Najlepiej to zrobić tuż przed sadzeniem, żeby ząbki nie wysychały. Umieszczamy ząbki w ziemi na głębokości równej podwójnej wysokości ząbka. W zależności od tego, czy naszym celem jest uzyskanie ząbków czy szczypioru, technika sadzenia nieco się różni.

Na zbiór ząbków: ząbki sadzi się po jednym, piętką do dołu.

Na szczypior: ząbki sadzi się po trzy sztuki w jednym miejscu, tak posadzony czosnek zawiązuje małe główki, ale za to daje dorodny szczypior.

Termin zbioru:

Zasadniczo – sierpień. Można spróbować wykopać kilka roślin w lipcu. Czosnek jest delikatniejszy i powinien być zużyty od razu, ponieważ nie nadaje się do przechowywania.

Kiedy połowa liści zaschnie, należy wykopać resztę główek. Jeśli czeka się zbyt długo, ząbki w główce zaczynają się poluzowywać i główka może się rozpaść.

W ten sposób czosnek przygotowuje się do produkcji nowych roślin w kolejnym roku, ale nam nie o to chodzi 🙂

Pielęgnacja:

  • Stanowisko: słoneczne
  • Wilgotność gleby: umiarkowana
  • PH gleby: 6,5-7
  • Uprawa współrzędna: korzystna – marchew, ogórek, pomidor, sałata, burak, truskawka; niekorzystna – fasola, groch, kapusta, kalafior, brokuł
  • Dodatkowo: usuwanie kwiatostanów (ogławianie) korzystnie wpływa na rozwój cebul

Według Wikipedii początki uprawy czosnku sięgają 5000 lat wstecz. Dwieście pokoleń nie mogło się mylić – warto uprawiać czosnek!

Praktyka:

Jesienią pogoda była do kitu i z tego powodu założeń teoretycznych nie udało się zrealizować.

Wystarczyło czasu na wykopanie miesca pod dwie grządki, wypełnienie ich ziemią oraz przykrycie liśćmi. I tyle. Czosnek się nie załapał.

W związku z tym zasadziłam go dopiero w tym roku na wiosnę (28 marca)

Zgodnie z planami dla Square Foot Garden na jedna sekcję przypada 9 roślin. Dziewięć ząbków trafiło więc do ziemi z nadzieją, że brak zimy jednak nie wpłynie negatywnie na ich rozwój. Pożyjemy, zobaczymy.

Póki co, po czterech tygodniach uprawy, rośliny wyglądają tak:

czosnek 4tyg

 

Na najbliższe sąsiedztwo zaplanowałam mu szpinak i roszponkę, na odrobinę dalsze marchew i sałatę. Zobaczymy jak sprawdzi się na dłuższą metę taka kombinacja.